Ziua Limbilor Straine – Lingua Fes, Organizat de ANPCDEFP

Proiectul Europen Booktrailers and Videostorytelling desfǎșurat ȋn Școala Gimnazialǎ Nr. 95 a oferit oportunități diverse și nebănuite, elevilor dar și profesorilor. De exemplu, în același timp cu festivalul de film MEET (26 sept. 2016), alți elevi și profesori implicați în proiectul școlii au participat la Festivalul Limbilor Europene, organizat de ANPCDEFP, pentru a prezenta limba germană. Această limbă nu se predă în școala noastră, dar experiența pe care o avem deja în proiectele europene, ne-a permis să susținem cu brio momentul nostru la festival. Domnișoara profesoară de engleză, Camelia Mateiana, a pus mult suflet în pregătirea copiilor, coregrafia momentului artistic și costumația adecvată pentru dansul german.  Cu aceste activități am reușit, în aceeași săptămână, să fim promovați la posturile naționale de TV și radio.